zdrowie sprawność sukces fundacja rozwoju medycyny sportowej

Kontakt z Fundacją

Fundacja Rozwoju Medycyny Sportowej
ul. Wawelska 5
02-034 Warszawa

rejestracja@frms.pl
Rejestracja: 22 825 89 85

kontakt

Dbaj o zdrowie

Zdrowie - jest najważniejsze, bez niego nie da się żyć normalnie. Dbajmy o nie na każdym etapie naszego życia!

Krioterapia ogólnoustrojowa

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że zajęcia ZDROWY KRĘGOSŁUP, KARNETY 30-DNIOWE i KRIOKOMORA będą tylko do 31 pażdziernika 2018 r.

W przypadku jakichkolwiek zmian informacje będą zamieszczane na stronie internetowej.

Zespół FRMS

 

KRIOKOMORA

Czynna jest od poniedziału do piątku o godz. 11:00

KOSZT 10 ZABIEGÓW - 300 zł
Koszt 1 zabiegu - 35 zł
 
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi godz. 10.00-11.00.
Kwalifikacja - 50 zł w Centrum Medycyny Sportowej, tel. 22 592 93 05 do 10
 

TERAPIA MROZEM

Fundacja Rozwoju Medycyny Sportowej Lecznica Lekarska przy ul.Wawelskiej 5 w Warszawie posiada nowoczesną kabinę kriokomory. Zachęcamy do korzystania z terapii zimnem nie tylko sportowców, ale wszystkie osoby, które powinny skorzystać z krioterapii zarówno ze wskazań lekarskich, jak i dla przetestowania efektywności terapii zimnem w odnowie biologicznej. 

Intuicyjnie wyczuwamy, że zimno ma właściwości terapeutyczne. Korzystamy z dobrodziejstwa kojącego chłodu, gdy ulegniemy oparzeniu. Chłodzimy okolicę urazu. Przykładamy zimny kompres, aby ograniczyć ból. Zimno ma właściwości terapeutyczne i znalazło swoje miejsce w fizykoterapii. Początkowo wykorzystywano zimno do działań lokalnych, obejmujących chorą okolicę ciała. Jednak od lat 60-tych ubiegłego wieku zaczęło wzrastać zainteresowanie zimnem jako bodźcem ogólnoustrojowym. Pionierskie badania podjęli lekarze japońscy, którzy zaczęli stosować ekstremalnie niskie temperatury w terapii patologii narządu ruchu. Zaczęła się klarować koncepcja krioterapii ogólnoustrojowej.

Badania dotyczące niskich temperatur w tym samym czasie podjęli naukowcy w Polsce i Niemczech. Efektem pracy polskiego zespoły była i jest dziś już bardzo popularna kriokomora - urządzenie do krioterapii ogólnoustrojowej. Ograniczona początkowo do schorzeń narządu ruchu krioterapia wchodzi w pola zainteresowań innych - poza reumatologią - specjalności medycznych. Zaczynają się nią interesować interniści, neurolodzy, traumatolodzy i specjaliści medycyny sportowej. Wraz z rozwojem badań nad krioterapią poszerza się zakres wskazań do tego zabiegu.

Leczenie zimnem jest coraz bardziej popularne w Polsce. Zazwyczaj mróz kojarzy się z drżeniem z chłodu, pieczeniem uszu i nosa. Okazuje się jednak, że ma i swoje dobre strony. Odpowiednio dawkowane uśmierza ból, odmładza i dodaje energii.

Krioterapia kojarzona jest jako krioterapia miejscowa, istnieje jednak jeszcze jeden rodzaj krioterapii tzw. krioterapia całego ciała. Krioterapia ogólnoustrojowa polega na umieszczeniu osoby w komorze kriogenicznej, w której temperatura wynosi od –100 do –160ºC, w czasie od 1,5 do 3 minut. Zabieg jest bezbolesny i ma na celu wywołanie odruchów i reakcji obronnych, które leczniczo są korzystne i skuteczne w przywracaniu prawidłowych funkcji organizmu. Dla uzyskania efektu krioterapeutycznego istotne jest aby ochładzana była powierzchnia całego ciała łącznie z głową, na powierzchni której znajduje się najwięcej termoreceptorów odpowiedzialnych za efekt terapeutyczny.

Po zabiegu krioterapii całego ciała niezbędna jest kinezyterapia, której wykonanie jest warunkiem koniecznym, aby zabieg przyniósł żądany efekt terapeutyczny. Kinezyterapia jest zespołem ćwiczeń wykonywanych na przyrządach pod kierunkiem fizjoterapeuty, trwającym ok. 20 minut. Jej zadaniem jest przywrócenie prawidłowych stereotypów ruchowych, które będą zapobiegać przeciążeniom.

Niska temperatura połączona z wysiłkiem fizycznym powoduje wydzielanie tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin, dlatego zabieg ten jest traktowany jako terapia młodości.

EFEKTY LECZNICZE KRIOTERAPII OGÓLNOUSTROJOWEJ: 

Czynne, obwodowe przekrwienie tkanek, które powoduje lepszą przemianę materii i szybką eliminację szkodliwych produktów metabolizmu, co decyduje o szybkim gojeniu się urazów i zapaleń
Uczucie subiektywnej bezbolesności, które ułatwia większą intensywność i skuteczność stosowania rehabilitacji ruchowej utrzymujące się przez długi czas
Rozluźnienie mięśni szkieletowych, wzmocnienie ich siły.
Zmniejszenie obrzęku w obrębie stawów i tkanek miękkich.
Wzrost odporności organizmu.
Wzrost poziomu korzystnych hormonów w surowicy krwi.
Korzystny wpływ na psychikę (poziom lęku, niepokoju i pobudliwości ulegają obniżeniu, wzrasta percepcja i procesy decyzyjne oraz wytrzymałość ośrodkowego układu nerwowego na zmęczenie).
Wzmocnienie struktury powierzchniowych naczyń krwionośnych.
Poprawa kolorytu skóry oraz korzystne działanie kosmetyczne.
Opóźnienie procesu starzenia.
Odnowa biologiczna organizmu.
Poprawa samopoczucia, relaks, rześkość, rozluźnienie.

 
Działanie Kriokomory

Krioterapia ogólnoustrojowa jest to bodźcowe, stymulujace stosowanie powierzchniowo temperatur kriogenicznych poniżej 100 stopni Celsjusza, działających bardzo krótko ( 2-3 min), dla wywołania i wykorzystania fizjologicznych, Do dotychczas poznanych efektów uogólnionego działania temperatur kriogenicznych na organizm człowieka poddanego tej metodzie leczenia zalicza się: znaczną poprawę samopoczucia – relaks, rześkość i fizyczne rozluźnienie...


czytaj dalej


Wskazania i przeciwskazania

WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA KRIOTERAPII OGÓLNOUSTROJOWEJ reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów,
reaktywne zapalenie stawów , dna stawowa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, przelekłe zapalenie kręgosłupa szyjnego, zespół bolesnego barku, zapalenie okołostawowe ścięgien , torebki stawowej i mięśni, choroby reumatyczne tkanek miękkich, zwichnięcie i skręcenie urazowe stawów, uszkodzenie łąkotki, naderwnie ścięgien i mięśni...


czytaj dalej